Podłogi w stylu vintage. Wielki powrót tradycyjnych form


Styl vintage nie polega na prostym powrocie do tradycji. Łączy elementy tradycyjne z nowoczesnymi i awangardowymi, a tradycyjność form nie powinna być w nim zrównoważona i klasyczna, ale śmiała, wyrazista, a nawet nieco przerysowana. Konieczna jest jednak także szlachetność i trwałość materiałów, charakterystyczna dla wystroju wnętrz minionych epok.

Podłoga postarzana

W przypadku podłóg we wnętrzach w stylu vintage stosujemy zawsze naturalne drewno lite. Doskonale sprawdzają się podłogi postarzane, podłogi olejowane i podłogi woskowane. Często stosuje się tradycyjne wzory podłóg, takie jak parkiety układane w jodełkę. Istnieje tu jednak wiele możliwości: w stylu vintage możemy śmiało i kontrastowo łączyć meble, dekoracje i wzory parkietów z wnętrz pałacowych, XIX-wiecznych kamienic, modernistycznych willi okresu międzywojennego i PRL-owskich mieszkań w blokach.

Podłogi drewniane w stylu vintage

Niemal wszystkie style historyczne w wystroju wnętrz kojarzymy z parkietami z naturalnego, litego drewna. Zwłaszcza drewno twarde (dąb, jesion, buk) cechuje ponadczasowe piękno. Jeśli zależy nam więc na autentyczności we wnętrzach stylizowanych na historyczne, podłogi z drewna są zdecydowanie najlepszym wyborem.

Vintage to jednak nie tylko tradycja. W stylu tym wybieramy podłogi z drewna naturalnego, których materiał, kolor i struktura wyróżniają się, są w jakiś sposób nieoczekiwane, zaskakujące i charakterystyczne. Przykładem mogą być podłogi z drewna z wyrazistymi wzorami, przebarwieniami, a nawet sękami i pęknięciami. We wnętrzach vintage, w których zależy nam na szyku i świetlistości, szczególnie dobrze sprawdzą się natomiast bielone deski podłogowe. We wnętrzach stylizowanych na XIX-wieczne mieszkania mieszczańskie ciekawie prezentują się natomiast deski przyciemniane, pasujące do masywnych, wiktoriańskich mebli i dekoracji w stylu kolonialnym. We wnętrzach vintage nawiązujących do tradycyjnego budownictwa wiejskiego warto stosować podłogi z fryzów dębowych o słojach ułożonych niejednolicie (stojąco, półstojąco lub stycznie).

Szczególnie modna staje się obecnie stylizacja na wnętrza z okresu PRL. Wracają więc do łask parkiety standardowe ułożone we wzory klasyczne, takie jak mozaika i jodełka francuska. Jeszcze niedawno wzory te uchodziły za przestarzałe i nieciekawe: dziś znów stają się modne, podobnie jak klasyczne neony miejskie, geometryczne fajansowe serwisy i boazerie. Klasyczny parkiet-jodełka pasuje jednak także do wnętrza urządzonego w stylu art déco, cechującego się prostą elegancją i zamiłowaniem do form geometrycznych. Klasyczne parkiety układane w jodełkę doskonale komponują się z typowymi dla tego stylu geometrycznymi meblami o żywej, pastelowej kolorystyce. 

Podłogi postarzane w wystroju wnętrz

W stylu vintage szczególnie często stosuje się podłogi postarzane – warto przy tym kontrastować je z nowoczesnymi, awangardowymi meblami i wyrazistymi, barwnymi dekoracjami. Postarzanie ujawnia naturalną strukturę drewna, ukazując jego niedoskonałości. Ze względu na brak potrzeby doskonałego wykończenia, w stylu vintage można więc stosować tańszy niż parkiet tradycyjny parkiet lamelowy (lamparkiet).

Podłoga postarzana może jednak przybrać różne formy. Stylizacja rustykalna akcentuje surowość materiału, jego chropowatość, niejednolitość i szorstkość. Stylizacja retro naśladuje natomiast eleganckie parkiety wnętrz okresu międzywojennego. Są to więc parkiety gładkie w dotyku i lśniące – podłogi woskowane i podłogi olejowane. W przypadku stylizacji podłóg typu retro stosuje się często podłogi drewniane ze strukturą postarzania, która naśladuje odchodzącą farbę. Uzyskanie takiego efektu umożliwia dziś wysokiej jakości chemia parkieciarska, która gwarantuje trwałość i łatwość pielęgnacji parkietów, w których stosuje się przecierki wielokolorowe.

Innym rodzajem stylu vintage jest shabby chic, w którym stosuje się elementy wystroju wnętrz udające „tanie” i „podniszczone”. W przypadku podłóg dla uzyskania takiego efektu stosuje się bielenie i patynowanie materiału. W ofercie producentów podłóg pojawiają się także deski podłogowe stylizowane ręcznie – pozwala to uzyskać w pełni indywidualny charakter podłogi.

Okładziny przypodłogowe stylu vintage

Uzupełnieniem efektownego parkietu w stylu vintage są dekoracje ścienne, sufitowe i przypodłogowe, w tym powracające do łask sztukaterie. Dużą rolę odgrywają takie elementy oprawy podłogi jak listwy przypodłogowe lub ich historyczny wzorzec – lamperie. Za szczególnie eleganckie uchodzą masywne belki przypodłogowe z drewna litego, zastępujące listwy przypodłogowe. Dekoracyjne okładziny cokołu podłogi drewnianej wykonuje się także z kamienia: w przypadku wnętrz stylizowanych na pałacowe i dworkowe stosuje się np. lamperie marmurowe. Komponują się one doskonale zwłaszcza z reprezentacyjnymi schodami o stopniach wykonanych z lakierowanego dębu lub jesionu.


13 maja 2020 - Podłoga

Tagi: , , , , , ,