Jak zabezpieczyć drewnianą podłogę? Odpowiadamy!


Drewniana podłoga powinna zostać solidnie zabezpieczona poprzez zastosowanie odpowiedniego preparatu. Dzięki temu nie będzie niszczała, czy zmieniała koloru. Posadzka drewniana wymaga odpowiedniego wykończenia, gdyż dzięki temu procesowi zmniejszamy naturalną wnikliwość drewna, uodporniamy na niekorzystne działanie promieni słonecznych oraz sprawiamy, że wszelkie zanieczyszczenia nie będą głęboko wnikały w jej strukturę. Zabezpieczona podłoga drewniana jest łatwiejsza w utrzymaniu czystości, może mieć różnorako intensywny kolor – w zależności od wnętrza. Dzięki zastosowaniu odpowiednich środków wyrównujemy strukturę drewna, wydobywamy jego naturalny rys lub przeciwnie – maskujemy go. Należy pamiętać, iż przed nanoszeniem jakiegokolwiek preparatu posadzkę należy w pierwszej kolejności wycyklinować.

Lakierowanie

Bejcowanie lub malowanie

Bejce i farby stosowane są głównie po to, aby zmienić kolor podłogi drewnianej. Bejcowanie sprawia, że drewno zyskuje kolor, konkretną barwę bez tworzenia powłoki wierzchniej, co sprawia, że rys słojów pozostaje widoczny. Im więcej warstw bejcy zostanie naniesione na powierzchnię drewnianą, tym ciemniejszy efekt uzyskamy. Bejcowanie oprócz barwienia, konserwuje drewno. Proces ten po przeschnięciu wymaga zastosowania lakierowania, aby zmniejszyć podatność drewna na zabrudzenia oraz nasiąkliwość.

Malowanie drewna sprawia, że jest ono pokryte farbą, która stanowi warstwę kryjącej powłoki, prawie całkowicie maskując naturalny rys desek. Stosowane są 2 rodzaje: wodorozcieńczalne oraz rozpuszczalnikowe. Pierwsze należą do mniej szkodliwych – co przekłada się na mniejszą trwałość. Farby mogą dać efekt połysku, matu lub półmatu. Przed nałożeniem większość farb wymaga podkładu.

Lakierowanie

Lakier stosujemy, aby zabezpieczyć podłogę drewnianą przed wilgocią oraz w celu utworzenia warstwy utwardzającej, która uchroni drewno przed uszkodzeniami oraz pozwoli na utrzymywanie podłogi w czystości. W pierwszej kolejności kładziemy lakier podkładowy, który pełni rolę odcinającą naturalne soki drewna i zmniejsza jego chłonność. Kolejnym etapem jest zastosowanie lakieru zasadniczego (matowy, półmatowy lub błyszczący; bezbarwny lub kolorowy). Preparaty te oparte są na bazie wody lub rozpuszczalników i występują jako jedno- lub dwuskładnikowe. Te drugie tworzą trwalszą powłokę, ale wymagają połączenia komponentów.

Wyróżniamy lakiery:

  • poliuretanowy
  • poliuretanowo-akrylowy
  • akrylowy
  • uretanowy
  • alkilowy
  • uretanowo-alkaidowy
  • epoksydowy

Olejowanie lub woskowanie

Oleje i woski są naturalnymi, bezbarwnymi środkami do impregnacji drewna. Można również dodać do nich kolorowy pigment. Ten rodzaj zabezpieczenia drewna wymaga częstej konserwacji jednak dzięki ich zastosowaniu pozwala się drewnu oddychać, a jednocześnie zabezpiecza przed przenikaniem wody. Niezwykle ważnym aspektem przed olejowaniem posadzki drewnianej jest jej wcześniejsze wyrównanie, gdyż proces ten uwypukla każdą krzywiznę.

Oleje naturalne nie zawierają w sobie żadnych dodatków chemicznych i impregnują drewno w podstawowym zakresie. Mocniejsze od nich są olejo-woski nadające aksamitny połysk i śliską powłokę. Jeszcze silniejsze są oleje z żywicą, które jeszcze dokładniej przywierają do drewna i nie wymagają częstego odnawiania.

Alternatywą do olejów są woski, które tworzą powłokę, dzięki której uodporniają drewno na zanieczyszczenia i chronią je przed wilgocią.


29 kwietnia 2020 - Pielęgnacja

Tagi: , , , , , , ,