Jak dbać o parkiet? Czyszczenie i pielęgnacja


Parkiety są piękne i trwałe, ale wymagają regularnej pielęgnacji. Niestety nieodpowiednie czynności mogą przynieść efekt odwrotny od zamierzonego, tzn. zniszczyć drewno. Poniżej przeczytasz, jak odpowiednio zadbać o swój parkiet i jakich akcesoriów będziesz potrzebować.

W jaki sposób i jak często czyścić parkiet?

Regularne czyszczenie jest kluczem do utrzymania świetnego wyglądu parkietu. Należy go regularnie zamiatać lub odkurzać za pomocą szczotki z miękkim włosiem. Pomoże to usunąć brud, kurz i inne zanieczyszczenia, które mogą zarysować lub uszkodzić wykończenie drewna.

Raz w tygodniu należy umyć podłogę wilgotnym mopem lub szmatką, używając łagodnego detergentu lub środka do czyszczenia drewna przeznaczonego specjalnie do parkietów. Unikaj używania zbyt dużej ilości wody podczas mopowania. Nadmiar wody może spowodować uszkodzenie drewna poprzez jego wypaczenie lub odbarwienie.

Metody pielęgnowania parkietu

Oprócz regularnego czyszczenia, istnieją inne metody pielęgnowania parkietu, które mogą pomóc w utrzymaniu jego najlepszego wyglądu. Woskowanie podłogi co sześć miesięcy pomoże chronić ją przed zadrapaniami i zużyciem. Ważne jest, aby używać wosku przeznaczonego specjalnie do parkietów. Produkty nie przeznaczone do drewna mogą uszkodzić wykończenie podłogi. Nałożenie warstwy poliuretanu co dwa lata również pomoże ochronić podłogę przed zużyciem. Zajmując się parkietami w Rzeszowie, zawsze podpowiadamy naszym klientom, jak dbać o posadzkę.

Wiedza o tym, jak i jak często czyścić parkiet, a także jakie metody pielęgnowania parkietu są konieczne, sprawi, że Twój parkiet będzie wyglądał świetnie przez wiele lat. Dzięki regularnemu zamiataniu, mopowaniu, woskowaniu i nakładaniu poliuretanu, można bowiem utrzymać piękny wygląd parkietu przez długi czas.


6 czerwca 2023 - Bez kategorii